دیگ بخار
دیگ بخار چیست ؟

دیگ بخار چیست ؟

تاریخچه و کاربرد دیگ بخار
۱۳۹۸/۰۵/۰۲

دیگ بخار چیست ؟
 
تاریخچه دیگ بخار
 
یک مخترع اسکاتلندی بنام جیمزوات که بیشتر او را  به عنوان مخترع ماشین بخار می شناسند، چهره اصلی انقلاب صنعتی است.او در واقع اولین سازنده دستگاه بخار نمی باشد و هرو او آلکساندریا در قرن اول میلادی ابزارهای مشابهی را توصیف کرده بود. در سال ۱۶۹۸ توماس ساوری ماشین مشابهی را ثبت کرد و از آن بیشتر  برای تلمبه کردن آب استفاده می‌شد و در ۱۷۱۲ توماس نیوکومن نوع پیشرفته‌تری ساخت و بنابراین  ماشین ساخته شده بوسیله نیوکومن کارایی کمتری داشت. و از آن بیشتر جهت خارج کردن آب از معادن زغال سنگ استفاده می کردند. وات با اینکه فقط یک دوره کارآموزی یکساله را در زمینه ابزارسازی گذرانده بود ولی از استعداد ابداع و نوآوری فراوان برخوردار بود. وی در سال ۱۷۶۴ هنگامی که مشغول تعمیر یک مدل از ماشین‌های نیوکومن بود به ماشین بخار علاقه‌مند شد. وات به علت تغییرات اساسی که در ماشین اختراعی نیوکومن ایجاد کرد ،می‌توانیم او را مخترع اولین ماشین بخار بدانیم. اولین تغییر مهم وات که در سال ۱۷۶۹ به ثبت رساند اضافه کردن یک محفظه جداگانه تراکم بخار بود. او همچنین با عایق‌بندی، سیلندر بخار را مجزا کرد و در سال ۱۷۸۲ ماشین دوطرفه را اختراع نمود. تمام این‌ها همراه با چند تغییر کوچک‌تر باعث کارایی بیشتر ماشین‌های بخار شد
 
دیگ بخار 
 
 از بویلر های متعارف در صنایع مختلف دیگ بخار است که طراحی  شبیه سایر بویلر ها دارد.دیگ بخار محفظه ای می باشد که در داخل آن ،آب  به کمک یک منبع گرمایی به بخارتبدیل می گردد. اولین دیگ بخارشامل یک پو سته  ساده با یک لوله تغذیه و یک خروجی بخار بود که روی آن با آجر پوشیده می شد، سوخت در داخل پوشش دیگ سوزانده می شد و گرمای آزاد شده  از روی سطح پایینی پوسته  که مانند کتری بود ،عبور داده می شد. 
 
اجزای دیگ بخار :
 
1.پوسته یا بدنه یا شل 
2. کوره اصلی 
3.کورخ فرعی 
4. لوله های پاس های حرارتی 
5. اجزا و اتصالات لازم
 
انواع دیگ بخار
 
1. واترتیوب 
2. فایرتیوب 
3. طرح ترکیبی 
 
 
دسته‌بندی بویلرها
بویلرها بر اساس تعداد مسیری که گازهای ناشی از احتراق طی می‌کند تا وارد دودکش شوند به چند دسته تقسیم می‌شود.
 
تک پاس:
 
بویلرهای ذغال سنگ سوز لوکوموتیوهای بخار ازنوع تک پاس بوده‌اند که در آنها گازهای اجاد شده از احتراق مسیر دیگ را یک بار طی می‌کند و بعد وارد دودکش می‌شود. این نوع از بویلرها دیگرتولید نمی شوند.
 
دو پاس: 
گازهای ناشی از احتراق مسیر دیگ را دو بار طی می‌کند و بعد وارد دودکش می‌شود.
 
کوره برگشتی:
گازهای ناشی از احتراق مسیر کوره را دوبار طی می‌کند وبعد به پاس لوله‌ها منتقل شده و به سمت دودکش حرکت می‌کند. راندمان بویلرهای کوره برگشتی از بویلرهای دو پاس بیشتر است.
سه پاس:
 گازهای ناشی از احتراق مسیر دیگ را سه بار طی می‌کند و بعد وارد دودکش می‌شود.
چهار پاس:
دیگ‌های ۴ پاس صرفاًجهت تولید بخار در تناژ بالا تولید می‌شود. گازهای ناشی از احتراق مسیر دیگ را چهار بار طی می‌کند و بعد وارد دودکش می‌شود
 
ویژگی های دیگر دیگ های بخار :
 
 
هوا رسانی دیگ
ساختمان بدنه دیگ بخار که شامل موارد زیر است:
بدنه خارجی دیگ بخار
کوره و اتاقک احتراق
لوله ها
تمیزکاری و کنترل دیگ
نصب دستگاه های خارجی دیگ بخار
تجهیزات و اتصالات دیگ بخار
مشعل مایع سوز
جرقه زن الکتریکی گازی
اصول کار پمپ و عرضه سوخت
روش کنترل مشعل خودکار
مشعل های دو سوخته گاز و مایع
کنترل هوا و سوخت
سوئیچ های فشار گاز
آزمایش شیرهای گاز توسط ازت به صورت خودکار
وسایل کمکی دیگ های بخار:
کنترل مدوله فشار
تنظیم دستگاه کنترل فشار
کلید حد فشار
قراردادن حد فشار در اندیکاتور اصلی
کنترل سطح آب دیگ بخار
کنترل کننده پمپ تغذیه و نخستین مرحله کمبود سطح آب و اعلام خطر
کنترل مدوله سطح آب
محفظه شناور
شیر کنترل مدوله
جعبه کنترل
بالا آمدن سطح آب در داخل دیگ (کاهش نسبت تبخیر)
پائین آمدن سطح آب در داخل دیگ بخار ( افزایش نسبت تبخیر)
کنترل کننده دوتائی سطح آب
کنترل کننده سطح آب خیلی کم
پمپ های تغذیه
 
دیگ بخار استاندارد کدام است ؟
 
 دیگ بخار استاندارد به دیگ بخاری گفته می شود که تحت نظارت مستقیم  موسسه استاندارد ايران و یکی از  شركت های بازرسي  مورد تایید سازمان استاندارد و از همه مهمتر توسط يكی از  تولید کنندگان داراي پروانه که صلاحيت فني آنها توسط سازمان استاندارد مورد تایید قرار گرفته است تولید گردد.
 
تفاوت های کیفی دیگ های بخار :
 
مهمترین تفاوت موجود در تولید یک دیگ بخار توسط یک تولید کننده مجاز و معتبر با یک سازنده غیر مجاز در این موضوع است که معمولا سازنده های غیر مجاز دیگ های بخار هیچگونه ضمنانتی برای محصول خود نمی دهند. انجام فرآیندهای رایج توسط یک تولید کننده  معتبر دیگ بخار (دارای پروانه استاندارد با شماره ردیابی ) عبارتند از:
وجود نقشه فنی بررسی شده توسط شرکت بازرسی مورد تایید سازمان استاندارد
کنترل صحت مواد اولیه بویلر بخار شامل ورق ها و لوله ها و مقاوم توسط بازرس از روی گواهی مواد و یا نتایج آزمایشگاه
کنترل فرآیندهای تولید دیگ بخار از روی نقشه تایید شده
انجام آزمون های غیر مخرب اجباری خواسته شده در استاندارد ملی4231
نظارت بر تست هیدرولیکی با فشار یک ونیم برابر فشار طراحی توسط تیم شرکت بازرسی
ارائه گواهی و پلاک توسط بازرس
 
 
کاربرد دیگ بخار در صنایع
 
 
در صنایع گوناگون جهت انجام عملیات عادی خود نیاز به حرارت و گرما و انرژی وجود دارند. این عملیات می تواند گرمایش  و پخت مواد اولیه، ذوب نمودن، یا به حرکت در آوردن باشد.
طراحان در فرآیندهای گوناگون با مزیتهای استفاده از روش های حرارت دهی غیر مستقیم  در مقابل روش های مستقیم واقف هستند به همین دلیل ترجیح میدهند از طریق سیالات مختلف از قبیل آب، گاز یا روغن این انرژی حرارتی را فراهم آورند.
 بخار آب بعنوان سیالی که شکل گاز دارد و حرارت آن بسیار بالاتر از آب داغ می باشد وهمینطور انرژی جنبشی بالایی دارد و مورد توجه زیادی قرار گرفته است. انرژی جنبشی بخار در کارخانجات مختلف برای به گردش درآوردن توربین های محلی جهت تولید الکتریسیته مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین انرژی گرمایی بالای بخار در صنایعی که نیاز گرمایشی دارند برای حرارت دهی و پخت و پز استفاده می شوند.
 
 
 
 
 
 

کلمات کلیدی : دیگ بخار،خرید دیگ بخار،دیگ بخار چیست؟،خرید دیگ بخار تهران،خرید دیگ بخار قم ،خرید دیگ بخار کرج،انواع دیگ بخار
 
 
 
 
 
کاربرد دیگ بخار در صنایع
برای درک درست از مفهوم دیگ بخار باید ابتدا بدانیم هدف  استفاده از دیگ بخار چیست؟ صنایع مختلف دیگ بخار را به چه منظور استفاده می نمایند؟
 
در صنایع مختلف برای انجام عملیات عادی خود نیاز به حرارت و گرما و انرژی وجود دارد. این عملیات می تواند گرمایش  و پخت مواد اولیه، ذوب نمودن، یا به حرکت در آوردن باشد.
 
طراحان در فرآیندهای گوناگون با مزیتهای استفاده از روش های حرارت دهی غیر مستقیم  در مقابل روش های مستقیم واقف هستند به همین دلیل ترجیح میدهند از طریق سیالات مختلف از قبیل آب، گاز یا روغن این انرژی حرارتی را فراهم آورند.
 
در این میان بخار آب بعنوان سیالی که شکل گاز دارد و حرارت آن بسیار بالاتر از آب داغ می باشد و همچنین انرژی جنبشی بالایی دارد مورد توجه زیادی قرار گرفته است. انرژی جنبشی بخار در کارخانجات مختلف برای به گردش درآوردن توربین های محلی جهت تولید الکتریسیته مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین انرژی گرمایی بالای بخار در صنایعی که نیاز گرمایشی دارند برای حرارت دهی و پخت و پز کاربرد دارد.