تهویه مطبوع
تهویه مطبوع مناسب

تهویه مطبوع مناسب

پارت دوم : چه سیستم تهویه ای برای محل کار یا منزل شما مناسب است؟
۱۳۹۸/۰۲/۲۹

 
فقط سرمایشی یا سرمایشی و گرمایشی؟
 
بعد  از تصمیم‌گیری در مورد نوع کلی، شما باید تعیین کنید که می‌خواهید سیستم تهویه مطبوع هر دو عمل گرم کردن و سرد کردن را انجام دهد یا فقط نقش  خنک کننده داشته باشد؟ 
 
دو نوع انتخاب دارید : 
 
1-      چرخه معکوس: 
 
مدل‌های چرخه معکوس جهت  خنک کردن در تابستان و گرم کردن در زمستان به کار میروند. اگرچه هزینه‌های خرید و نصب این اسپلیت‌ها در مقایسه با بخاری‌های الکتریکی بالاتر است، اما در مجموع تهویه مطبوع چرخه معکوس در کل یکی  از ارزان‌ترین و موثرترین انواع سیستم‌های گرمایشی جهت فضاهای بزرگ در دراز مدت میباشد.
 
2-      فقط خنک کننده:
 
 اگر شما فقط جهت  تهویه هوا در تابستان به سیستم تهویه مطبوع نیاز دارید  یک تهویه مطبوع صرفا سرمایشی برای شما مناسب است. این نوع معمولا ارزان تر از مدل‌های چرخه معکوس بوده  و به جز این مورد در بقیه موارد ویژگی های مشابه دارند.
 
 
 سیستم سرمایشی با کنترل راحت
 
سیستم اسپلیت
 
شامل دو بخش است 
 
1. واحد کمپرسور که در فضای باز و در بیرون ساختمان تعبیه میشود
 
2.  واحد داخلی جهت استفاده اپراتور
 
 این دو بخش توسط لوله‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند.  کمپرسور که  پرسروصدا ست در خارج از فضای محل سکونت قرار می‌گیرد.
 
 اسپیلت مولتی پنل -چندتکه
 
طراحی این نوع اسپیلت به شکلی ست که که یک کمپرسور در فضای بیرونی می‌تواند به چند بخش داخلی متصل گردد . این  سیستمی می‌تواند یک راه خوب برای خنک کردن یا گرم کردن دو یا سه اتاق باشد که به یکدیگر نزدیک هستند، چون ممکن است جهت نصب سیستم‌های جداگانه محدودیت فضا داشته باشیم.
 
کولرهای گازی دیواری -پنجره‌ای
 
این نوع از اسپیلت‌ها اکثرا در یک پنجره یا دیوار خارجی نصب می گردند  و می توانند اتاق ها و فضاهای تا 50 متر مربع را خنک کنند. 
 
اسپیلت کانالی -داکت اسپیلت  ( چیلر )
 
بهترین نوع از اسپیلت میباشد که  برای کنترل دما در سراسر یک خانه بزرگ میتواند به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع به کار رود. داکت اسپیلت‌ها  یک واحد مرکزی دارند که  توسط کانال‌ها (داکت‌ها
 
  
انواع اسپیلت بر اساس بخش نصب شده در فضای داخلی
 
 
 
 اسپیلت دیواری- سقفی:
 
پرطرفدارترین نوع سیستم اسپیلت ، بر اساس نوع بخش نصب شده در فضای داخلی، بر روی دیوار و در ارتفاع بالا و نزدیک به سقف میباشد  این نوع نصب اجازه می‌دهد تا جریان هوا به راحتی در تمام اتاق نفوذ کند و پخش شود.
 
  
 
اسپیلت ایستاده: 
 
اسپیلت‌‌هایی ایستاده گاهی جهت استاده در  اتاق‌ها، ممکن است بهتر باشند. اگر شما از اسپیلت بیشتر برای گرمایش استفاده می‌ نمایید، اسپیلت‌های کف از آن‌جا که سطوح پایین‌ را گرم‌تر نگه می‌دارند، می‌توانند گزینه بهتری باشند.
 
 
 
اسپیلت کاستی:
 
 اسپیلت‌های کاستی داخل سقف نصب می گردند. البته برخی از ملدل‌های اسپیلت کاستی هم   در سقف و هم در کف نصب میتواندد نصب شوند.
 
 
 
 
 

کلمات کلیدی : چیلر،تهویه مطبوع،سیستم تهویه مطبوع،طراحی سیستم تهویه مطبوع،خنک کننده،تهویه،خرید چیلر،ساخت چیلر،طراحی چیلر