درب های اتوماتیک
آشنایی با انوع دربهای اتوماتیک

آشنایی با انوع دربهای اتوماتیک

ساختار و تاریخچه دربهای اتوماتیک
۱۳۹۶/۱۲/۱۵

تاریخچه درب های اتوماتیک
 
درب های اتومات توسط  یک دانش آموز آمریکایی اختراع شد و او توانست در مدت زمانی کم با کمک آگهی که در روزنامه محلی منتشر کرد 13 عدد از این درب ها را به فروش برساند .
 
اولین سری درهای اتوماتیک به صورت هیدرولیک بودند که آسایش و امنیت خاطر خاصی به مشتریان خود می دادند اوایل قیمت این محصول بالا بود و هر کسی توان خرید آنرا نداشت.اما به مرور زمان و با افزایش تعدا شرکت های سازنده این محصول رقابت باعث شد که مهندسان به فکر کم کردن قیمت تمام شده این درب ها بیوفتند .
 
پیشینه درب های اتومات در ایران
 
در ایران این درب ها ابتدا به صورت صنعتی بیشتر طراحی شده و از نیرو باد جهت باز و بسته شدن استفاده می شد درب های این شکل را پنوماتیک مینامند که در سال 1387 بیشتر مورد استفاده بودند .
با ورود سیستمهای الکترومکانیک به ایران و رقابتی شدن بازار ،قیمت دربهای اتوماتیککاهش یافت و با مناسب شدن قیمت این کالا از فهرست کالاهای لوکس و تجملی خارج شد و اکنون می توان گفت که بیشتر ساختمانهای در حال ساخت ایران ، ساختمان خود را به درب های اتواتیک تجهیز می کنند.
 
امنیت دربهای اتوماتیک
اگر چه  شایداکثر  مردم فکر می کنند دربهای اتوماتیک جنبه آسایشش بر امنیتش قالب شده و دربهای اتوماتیک نسبت به دربهای غیر اتوماتیک امنیت پایینتری دارند باید گفت که اگر دربهای اتوماتیک را طبق اصول استاندارد نصب کرد و رعایت اصول ایمنی را نمود امنیتدربهای اتوماتیک بسیار بالاست و می توان به این سیستم اتوماتیک اعتماد کرد .البته امروزه می توان با هزینه های ناچیز و با نصب دوربین و یا دزدگیر امنیت ساختمان را چندین برابر افزایش داد.
 
 
درب اتوماتیک پنوماتیک
اگر چه سیستم پنوماتیک در دنیا زیاد مورد استقبال قرار نگرفت اما در ایران اینگونه نبود.در واقع این سستم ها توسط باد کار میکنند که فشارباد پیستونهای جکها را به حرکت در آورده و این جکها می تواند درب را باز و بسته کند. جکهای پنوماتیک به مانند جکهای هیدرولیکی نقش زیادی در دستگاههای صنعتی دارند و از این رو می توان گفت ابتدا مهندسان برق صنعتی سیستم درب اتوماتیک را ابداع و به صورت گسترده وارد بازار ایران کردند. دلایل موفقیت این سیستم در ایران کم بودن رقیب به دلیل واردات محدود سیستمهای هیدرولیکی و الکترومکانیکی، قیمت بسیار مناسب و مونتاژ داخل بودن این نوع سیستمهای اتوماتیک درب بوده است. اما این مزیتها نتوانست جلوی انقراض این سیستم را بگیرد و ضعفهای بزرگ سیستمهای پنوماتیک ، بار دیگر پنوماتیک را به دستگاههای صنعتی باز گرداند. از جمله ضعف های بزرگ سیستمهای پنوماتیک می توان به حجیم و پر سرو صدا بودن کمپرسور باد ، احتیاج به سرویس ماهانه و بازرسی مکرر ،استفاده از دستگاههای بزرگ صنعتی در تابلو فرمان و در نتیجه بزرگ شدن تابلو فرمان سیستم و در نهایت کارایی بسیار محدود این نوع سیستم اشاره کرد. با ورود گسترده سیستمهای الکترومکانیکی و کم شدن تفاوت قیمت این سیستم با پنوماتیک ، آخرین بازمانده های دربهای اتوماتیک پنوماتیک در حال برچیده شدن هستند.
دربهای پنوماتیک از لحاظ ایمنی بسیار ضعیف هستند و در مواردی دیده شده که از طریق فلاشر دستگاه که در بیرون نصب شده توانسته اند درب را باز کنند. البته چون تابلو فرمان سیستمهای پنوماتیک هیچگونه استاندارد مشخصی ندارد و به چندین روش می توان آن را اسمبل کرد نا امن بودن تابلو فرمان پنوماتیک امری کلی نیست و بر اثر سهل انگاری عمدی و یا ندانمکاری پیش می آید.درب های اتوماتیک الکترومکانیک
شاید بتوان گسترش دربهای اتوماتیک و اعتماد کردن عموم به این نوع سیستمها را در ایران مدیون سیستمهای الکترومکانیک دانست طراحی این نوع سیستمها به گونه ای است که نه با فشار باد کار می کند و نه با فشار روغن ! موتور کوچکی که در داخل جک کار شده نیروی خود را به یک گیربکس انتقال داده تا با افزایش قدرت ماردون جک را به گردش در آورد و در نهایت شفت جک با سرعت استاندارد به عقب و جلو حرکت کند.
 
 
درب های هیدرولیکی
اولین نوع ساخته شده دربهای اتوماتیک ،که از جمله مزایای این سیستم می توان به قدرت بسیار بالای جکهای هیدرولیکی و توانایی کارکرد بالا و استهلاک بسیار پایین سیستمهای هیدرولیکی نام برد که این سیستم را می توان برای درب های سنگین یا فوق سنگین به کار برد و همچنین تردد دربهای هیدرولیکی را میتوان به تقریبا نا محدود ارتقا داد. و از جمله معایب این سیستم گران بودن ، احتیاج به سرویس و نگهداری فصلی اشاره کرد . در کل می توان نتیجه گرفت اصولی ترین دربهای اتوماتیک ، سیستمهایی هستند که بر پایه فشار روغن به حرکت در می آیند .
ایمنی این نوع درب   بسیار بالاست و در برابر فشارمقاوم است و اگر با قفل برقی همراه شود درصد نفوذ پذیری را برای افرادی که ریموت کنترل ندارند را به تقریبا صفر می رساند. البته رعایت اصول ایمنی برای این سیستم اجباریست ، چون اگر کسی که به سیستم درب های اتوماتیک آشناست بتواند به تابلو فرمان این سیستم برسد می تواند درب را باز کند.
 
 
 
 
 
 

کلمات کلیدی : درب،خرید درب اتومات،خرید درب کشویی،خرید درب لولایی،خرید درب سردخانه،خرید درب کارخانه،در لولایی،در کشویی،خرید در لولایی،خرید در کشویی،آشنایی با درهای اتومات،آشنایی با درب های اتومات